Vertigo Film Eleştirisi

Vertigo Film Eleştirisi

Vertigo Film Eleştirisi – Analizi. Sinemanın ünlü yönetmenlerinden Alfred Hitchcock’un en iyi filmlerinden biri olarak kabul görmüş Vertigo filmini ele alacağız.
Başrollerini James Stewart ve Kim Novak’ın paylaştığı film vizyona girdiği yıllarda ağır eleştirilere maruz kalsa da şimdilerde tüm zamanların en iyi filmleri arasında kendine yer bulmaktadır. Filmde kullanılan Öznel kamera ve Zoom teknikleri günümüz filmlerine dahi ilham kaynağı olmuştur. Vertigo’nun ‘En iyi Sanat Tasarımı’ ve ‘En iyi Ses’ dallarında iki Oscar adaylığı bulunmaktadır.

vertigo-film-elestirisi-film-listeleri-sinema-sanati

Konusu

Film damda geçen bir kovalamaca sahnesi ile başlar. Dedektif Scottie Ferguson (James Stewart) kovalamaca esnasında dengesini kaybeder ve damda asılı kalır. Onu kurtarmaya gelen arkadaşı dengesini kaybederek aşağıya düşer. Bu olayla birlikte Scottie Ferguson’un Yükseklik – Ölüm korkusu ortaya çıkacaktır.
Bu olaydan sonra dedeftikliği bırakan Scottie eşinden şüphelenen eski okul arkadaşı için mesleğe geri döner. Scottie arkadaşının gizemli eşi Madeleine Elster’i (Kim Novak) takip ederken kendisini beklenmedik bir bulmacanın içinde bulur.
Madeleine, özel bir müzede bir resmin önünde saatlerce oturmaktadır.
Scottie, ise resimde ki kadının geçen yüzyıllarda yaşamış bir asilzade olduğunu öğrenir.
Madeleine resimdeki kadını kendine örnek almaktadır. Onun gibi giyinmekte, onun gibi intihar etmeye çalışmaktadır.
Scottie olaylara derinlemesine inince kendi akıl sağlığı da bozulmaya başlasa da sorunu çözmeyi başarır.

vertigo-film-analizi-elestirisi-sinema-sanati

Sonuç

Çekildiği döneme baktığımızda Vertigo filmi seyirciyi ters köşeye yatırarak şaşırtmaya çalışan bir filmden çok daha ötedir.  Filmde kullanılan geri giden kameranın zoom yapması sinema tarihine Vertigo Tekniği olarak geçmiştir. Jaws, Twelve Monkeys gibi önemli yapıtların yanı sıra birçok filmde Vertigo Tekniği kullanılmıştır. Filmin afişinde ve filmin birçok sahnesinde yer alan sarmal görüntüler baş dönmesinin yanı sıra reenkarnasyonu da simgelemektedir.
İlerleyen sahnelerde Scottie’nin aslında bir hayale aşık olduğunu öğreniyoruz. Judy aslında onun kendi eliyle yarattığı bir figürdür…

vertigo-film-elestirisi-sinema-sanati

Özetle Vertigo; Yedinci Sanatla İkinci Sanatın İzdivacıdır…
Vertigo Film Eleştirisi – Analizi adlı yazımızı zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir